Friday, March 2, 2018

სტანდარტული გაკვეთილის გეგმა


სტანდარტული გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი
ლალი მიქაძე
საგანი

ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლების საფეხური, კლასი
I საფეხური V კლასი
რიცხვი, თვე, წელი
2018.22.02

გაკვეთილის გეგმა
სულხან-საბა ორბელიანი: „უტკბესი და უმწარესი“ წინარე დავალება: „ენით დაკოდილი“
მიზნები
·         მოსწავლემ უნდა შეძლოს, წაიკითხოს ტექსტი და გამოხატოს საკუთარი დამოკიდებულება წაკითხულის ირგვლივ.

·         მოსწავლემ უნდა შეძლოს ენობრივი და მხატვრული მახასიათებლების ამოცნობა ტექსტში.


·         მოსწავლემ უნდა შეძლოს გამოიყენოს კითხვის შესაბამისი სტრატეგია

·         წიგნიერების უნარის განვითარება
შედეგები
·         ქართ V10 მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის თხრობითი ხასიათის ტექსტის წაკითხვა-გაგება.

·         ქართ V11. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ტექსტის მახასიათბლების ამოცნობა.


·         ქართ V13. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის გაგების მიზნით კითხვის სტრატეგიების გამოყენება

·         ქართ V17. მოსწავლეს შეუძლია თხრობითი ხასიათის ტექსტის (მოგონება, ამბავი, დღიური) წერა



გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობის აღწერა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
თითოეული აქტივობის მისაღწევი შედეგი
კლასის ორგანიზება, გაკვეთილის მიზნის გაცნობა.
ვერბალური
მთელი კლასი

1
მოსწავლეთა ყურადღების მობილიზება

წინარე ცოდნის გააქტიურება
კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი

4
ცოდნის გამყარება
საშინაო დავალების პრეზენტაცია
ვერბალური
ინდივიდუალური

3
ცოდნის გააქტიურება
პროვოცირება
ფილმის ჩვენება
მთელი კლასი
ნაწყვეტი ფილმიდან „სოფლის მაშენებელნი“
2

კითხვის მოდელირება „უტკბესი და უმწარესი“
ვერბალური
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო
10
მოსწავლე გამოხატავს დამოკიდებულებას ტექსტის მიმართ. იყენებს კითხვის შესაბამის სტრატეგიებს ამოიცნობს მხატვრულ მახასიათბლებს.
სემენტიზირება
ვერბალური
კლასი თავიდანვე გაყოფილია შერეულ დონიან 3 ჯგუფად
ცარცი
წიგნი
კალამი
სტიკერი
დაფა
10
მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის დეტალურ გაგებას სიტყვებისა და წინადადებების დონეზე
ცოდნის განმტკიცების მიზნით აწყობენ ტექსტს

 ჯგუფები
თაბახი,
დაჭრილი ტექსტი, წებო
6
გაიაზრებენ ამბის დასაწყისს, თანმიმდევრობასა და დასასრულს



აქტივობის აღწერა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
თითოეული აქტივობის მისაღწევი შედეგები
ტრანსფერი

ინდივიდუალური
რვეული,
კალამი
6
ახალი ლექსიკური ერთეულების გამოყენებით შეძლებენ მარტივი ტექსტის დაწერას
საშინაო დავალება
ვერბალური
მთელი კლასი
რვეული კალამი
1
შესწავლილი იგავების მიხედვით დაწერონ თხზულება „იგავთა სიბრძნე“
შეფასება (განმსაზღვრელი და განმავითარებელი)


შეფასების კრიტერიუმი
2

სასწავლო რესურსი


წიგნი,
რვეული,
მარკერი,
თაბახის ფურცლები,
პროექტორი



ტესტები ქართულ ენასა და ლიტერატურაში VIII კლასი


  ტესტები ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
  VIII კლასი


1. რას გვასწავლის ლეგენდა ,,დადიანის ასული და მათხოვარი’’? (შინაარსზე დაყრდნობით იმსჯელეთ ლოგიკურად) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. რა აჩუქა დადიანის ასლს მათხოვარმა ? ------------------------------------------------------


3. საიდან არის ნაწყვეტი? - ხუთი წელიწადია დავდივარ თავის უკმაყოფილო. მსურდა რითიმე გადამეხადა შენთვის, რომ ჩემში ადამიანი გააღვიძე. მინდოდა მეთქვა შენთვის მადლობა, გამომემჟღავნებინა ჩემი სიყვარული, აღტაცება . ) დადიანის ასული და მათხოვარი ) წიგნი ) სოლომან მორბელაძე
4. გააგრძელეთ ნაწყვეტი ლექსიდან მოყმემა პირშიშველამა-------------------------------------- -------------------------------------- --------------------------------------

5. რევაზ ინანიშვილის მოთხრობაში ,,წიგნი’’ რითია შეპყრობილი მთავარი მოქმედი პირი?
) შურისძიების გრძნობით  )სიყვარულით  )ეჭვით

6. რას ეწოდება ნოველა? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 7. პერიფრაზი არის: ) საკუთარი აზრის გადმოცემა შენივე სიტყვებით; ) სხვისი ნათქვამის გაგება და მითითების მიცემა; ) აზრის გამოთქმა,სხვებზე შთაბეჭდილების მოხდენა;
8. გააგრძელეთ საზეპირო ცაშივე ამიტაცებდა, თან მატარებდა შვილადა ასე არ დამჭირდებოდა -----------------------------
9. რომელია სწორი ფორმა? ) ყელ-ყური )გულმკერდი )მხარბეჭი
10. ბალადიდან ,,ვეფხისა და მოყმისა’’ დაწერეთ საზეპირო,სადაც ნათლად იქნება გამოხატული დედის პოზიცია: -------------------------------------- -------------------------------------- -------------------------------------- --------------------------------------
11. ვინ არის ,,იარებოდა დედაი’’- ავტორი? ----------------------------------------------------

12. თქვენი სიტყვებით გადმოეცით პოეტის მთავარი სათქმელი ლექსიდან ,,ფიქრნი მტკვრის პირას’’ ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------



13. რას ეწოდება დიალოგი? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 14. მოკელდ გადმოეცით ნაწარმოებიდან ,,სოლომან მორბელაძე’’,რა არის ამ ნაწარმოების მთავარი ტკივილი და როგორ ცდილობენ პერსონაჟები მასთან გამკლავებას ? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 15. გააგრძელეთ საზეპირო : როცა ქართლში გაზაფხული აამწვანებს სერს და ყანობს ----------------------------------- -----------------------------------

16. ვინ დაწერა ,,ზედაზენი’’?
 )ანა კალანდაძემ )აკაკი წერეთელმა )შოთა ნიშნიანიძემ


17. გააგრძელეთ საზეპირო: შიგან ასრე გავერივე,გნოლის ჯოგსა ვითა ქორი კაცი კაცსა შემოვსტყორცნე,ცხენ-კაცისა დავდგი გორი ------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------
18. რომელ პერსონაჟს ადარებს პოეტი ,,პირ-გამეხებულ’’ ვეფხვს? ) ნესტან-დარეჯანს ) თინათინს ) ტარიელს

19. რა ერქვა ზღვისპირა ქალაქის მეფეს? ) შერმადინი ) ფრიდონი ) ავთანდილი 27. ვისი სიტყვებია: თქვენ ვაჭარნი ჯაბანნი ხართ,ომისაცა უმეცარნი -----------------------------------------------------------
20. თქვენი აზრით,რატომ ადარებს მწერალი მარიტას სილამაზეს ბროწეულის ყვავილს და არის თუ არა სილამაზე მარადიული ? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 21. საიდან არის ნაწყვეტი? სოფიო ერთსა და იმავე დროს მათი ექიმიც იყო,მოსამართლეც,ჭირისუფალიც, დამრიგებელიც. ) მარიტა ) ფილოსოფიური ქვა ) ეშმაკის ქვა


22. ილიას ლექსის ,,პოეტისმიოხედვით რა არის შემოქმედის დანიშნულება? ) ერის წინამძღოლობა ) ქვეყნის ერთგულება და სიყვარული ) პოეტური შემოქმედება

23. გააგრძელეთ საზეპირო: ეს გული სარკედ ქცეული ბუნების ნათავხედია ---------------------------------- ----------------------------------

24. როგორ გესმით აკაკის სიტყვები : ,,შუა კაცი ვარ უბრალო’’.რა იგულისხმება აქ?
 ) შუაკაცობა ღმერთსა და ადამიანებს შორის ) ცხოვრებისა და ადამიანებს შორის ) შუაკაცობა მტრებს შორის





25. რამდენი სერია და რამდენი მწკრივია ქართულ ენაში ?
) 2 სერია და 12 მწკრივი ) 3 სერია და 11 მწკრივი ) 3 სერია და 9 მწკრივი

26. რას ეწოდება ზმნის ძირი ? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. რას აღნიშნავს მოქმედებითი გვარი ) იმას,რომ თვითონ განიცდის მოქმედებას ) იმას,რომ ობიექტი მოქმედია,სუბიექტი კი უმოქმედო ) იმას,რომ ზმნის სუბიექტი მოქმედია ობიექტის მიმართ.

28. ჩამოთვალეთ სუბიექტური პირის ნიშნები მხ.რიცხვი მრ.რიცხვი 1.--------------- 1.-------------- 2.--------------- 2.-------------- 3.--------------- 3.-------------- 6

29. რას ეწოდება ზმნისწინი? ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30. შემოხაზეთ სრული ასპექტის მქონე ზმნები მიმართა, მღერის, იცინის, ოცნებობს, გადაიღო, გამოიდარა, შეარჩია.