სტანდარტული გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებელი
|
ლალი მიქაძე
|
საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
სწავლების საფეხური, კლასი
|
I საფეხური
Vბ
კლასი
|
რიცხვი, თვე, წელი
|
2018.22.02
|
გაკვეთილის გეგმა
|
სულხან-საბა ორბელიანი: „უტკბესი და უმწარესი“ წინარე დავალება: „ენით
დაკოდილი“
|
მიზნები
|
·
მოსწავლემ უნდა შეძლოს, წაიკითხოს ტექსტი და გამოხატოს
საკუთარი დამოკიდებულება წაკითხულის ირგვლივ.
·
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ენობრივი და მხატვრული მახასიათებლების
ამოცნობა ტექსტში.
·
მოსწავლემ უნდა შეძლოს გამოიყენოს კითხვის შესაბამისი
სტრატეგია
·
წიგნიერების უნარის განვითარება
|
შედეგები
|
·
ქართ V10 მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის
თხრობითი ხასიათის ტექსტის წაკითხვა-გაგება.
·
ქართ V11. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ტექსტის
მახასიათბლების ამოცნობა.
·
ქართ V13. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის გაგების მიზნით
კითხვის სტრატეგიების გამოყენება
·
ქართ V17. მოსწავლეს შეუძლია თხრობითი ხასიათის ტექსტის
(მოგონება, ამბავი, დღიური) წერა
|
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის მისაღწევი შედეგი
|
კლასის ორგანიზება, გაკვეთილის მიზნის გაცნობა.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
|
1
|
მოსწავლეთა ყურადღების მობილიზება
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
|
4
|
ცოდნის გამყარება
|
საშინაო დავალების პრეზენტაცია
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალური
|
|
3
|
ცოდნის გააქტიურება
|
პროვოცირება
|
ფილმის ჩვენება
|
მთელი კლასი
|
ნაწყვეტი ფილმიდან „სოფლის მაშენებელნი“
|
2
|
|
კითხვის მოდელირება „უტკბესი და უმწარესი“
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
|
10
|
მოსწავლე გამოხატავს დამოკიდებულებას ტექსტის მიმართ. იყენებს კითხვის
შესაბამის სტრატეგიებს ამოიცნობს მხატვრულ მახასიათბლებს.
|
სემენტიზირება
|
ვერბალური
|
კლასი თავიდანვე გაყოფილია შერეულ დონიან 3 ჯგუფად
|
ცარცი
წიგნი
კალამი
სტიკერი
დაფა
|
10
|
მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის დეტალურ გაგებას სიტყვებისა და წინადადებების
დონეზე
|
ცოდნის განმტკიცების მიზნით აწყობენ ტექსტს
|
|
ჯგუფები
|
თაბახი,
დაჭრილი ტექსტი, წებო
|
6
|
გაიაზრებენ ამბის დასაწყისს, თანმიმდევრობასა და დასასრულს
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის მისაღწევი შედეგები
|
ტრანსფერი
|
|
ინდივიდუალური
|
რვეული,
კალამი
|
6
|
ახალი ლექსიკური ერთეულების გამოყენებით შეძლებენ მარტივი ტექსტის დაწერას
|
საშინაო დავალება
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
რვეული კალამი
|
1
|
შესწავლილი იგავების მიხედვით დაწერონ თხზულება „იგავთა სიბრძნე“
|
შეფასება (განმსაზღვრელი და განმავითარებელი)
|
|
|
შეფასების კრიტერიუმი
|
2
|
|
სასწავლო რესურსი
|
|
|
წიგნი,
რვეული,
მარკერი,
თაბახის ფურცლები,
პროექტორი
|
|
|
No comments:
Post a Comment